teisipäev, 5. mai 2015

Ülesanne 4

1. Sotsiaalfoobia all kannatavate inimeste tüüpilised mõtted on:

1) Mu haigus on häbiväärne
2) Ebamugav sotsiaalne situatsioon on talumatult vastik
3) Ma ei saa hakkama asjadega, millega tavalised inimesed hakkama saavad.
4) Kõik jälgivad ja arvustavad mind
5) Ma ei ole väärtuslik

2. Kesksed märksõnad abistamisprotsessis olid: peegeldamine, suunavad küsimused, negatiivsete mõtete vaidlustamine, selgitamine.

3. Antud videolõik ei näidanud otsest abi, mida patsient teraapiast sai. Kuna tegemist oli lühikese lõiguga, mahtus sinna eelkõige anamneesi kogumine ning täpsustavate küsimuste esitamine. Ma arvan, et pikast teraapiaseansist on kindlasti palju kasu kroonilise valuga toimetulekul, kuid antud video seda edasi ei andnud. Küll aga võib video põhjal eeldada, millise lähenemisega on tegemist. Patsient vihjas, et ükski arst teda eriti kuulanud ei ole ning tal  oli hea meel, et keegi teda kuulas ning huvi tundis ning see iseenesest võib juba abiks olla.

4. Koolis õpitu ning videoklipis nähtu põhjal võin öelda, et negatiivsete mõtete vaidlustamine on tunnustatud KKT tehnika, mille abil vaidlustatakse inimese negatiivsed automaatmõtted ning nendest tulenevad tundmused. Negatiivseid mõtteid saab vaidlustada suunavate küsimuste abil ning tihti ei vaidlusta neid mõtteid mitte terapeut vaid patsient ise, terapeudi suunamisel. Negatiivseid mõtteid saab patsient vaidlustada peaaegu alati, nende tekkimise ajal ning ka pärast. Kui patsient kardab, et kõik arvavad, et ta on imelik, siis saab terapeut suunata patsienti mõtlema sellele, et kes on "kõik" ja miks nad peaksid arvama, et ta on imelik.  Videos on kuulda, kuidas terapeut püüab ratsionaliseerida patsiendi hirme (näiteks, et kui tõenäoline on kardetav olukord).Ma ei tea selle tehnika täpset nimetust, aga see tundub samuti hea moodus hirmude vähendamiseks. Kindlasti aitavad ka lihtsad inimlikud lähenemised nagu toetus ning häbitunde vähendamine.

5. Peegeldavad vastused olid näiteks:

1) "Seega, oled siiski mures, vaatamata sellele, et testide tulemused olid korras ning eriarst midagi patoloogilist ei leidnud?"

2) " Seega muhud tekivad ja kaovad?"

3) "Sa ei ole kindel?"

Kirjutasin täpsed peegeldavad vastused terapeudilt patsiendile. Peegeldavad vastused võtavad kokku patsiendi jutu, andes märku, et teda kuulatakse ja mõistetakse ning julgustades patsienti olema avatum.








1 kommentaar:

  1. Suurepärane analüüs ja kokkuvõte. Ei oska kohe midagi lisada. neljanda juhtumi juures terapeudi ratsionaliseerimine (näiteks, et kui tõenäoline on kardetav olukord), on tegelikult vaidlustamine. Tavaliselt lastakse patsiendil ka oma mõtteid hinnata skaalal, et teada saada mõtte intensiivsust.

    VastaKustuta